Klient: MPGK Sp. z o.o. w Jaśle
Lokalizacja: Jasło
Opis: Monitoring wodociągów i kanalizacji na terenie miasta Jasła,system zbierania danych, wizualizacji i archiwizacji prac pompowni
Data realizacji: 2005
Projekt: Abis sc
Sterownik: GE Fanuc serii Versa Max Micro w sieci Modbus
Wizualizacja: InTouch9.0PL, dwa stanowiska wizualizacji na PC WinXP SP2
Łączność: Radiomodem Satel 3AS
Funkcje systemu:
  • zdalna transmisja danych drogą radiową
  • monitoring kanalizacji z 17 pompowni miasta Jasła
  • monitoring wodociągów z 4 pompowni miasta Jasła
  • 2 systemy wizualizacji w obu dyspozytorniach

Opis:

W przypadku obu systemów sygnały wprowadzone są na wejścia sterowników przemysłowych GE Fanuc serii Versa Max Micro. Monitoring obejmuje przesył drogą radiową po 8 sygnałów z 17 przepompowni ścieków oraz po 12 z 4 obiektów wodociągowych. Na podstawie analizy sygnałów, wyliczany jest czas pracy pomp. Wszystkie dane przesyłane są do jednej z 2 stacji dyspozytorskich. Do realizacji połączenia drogą radiową sterowników ze stacjami wizualizacji wykorzystano radiomodemy Satel pracujące w paśmie 430 MHz. Wykonano projekt propagacji mający na celu sprawdzenie jakości połączeń radiowych pomiędzy obiektami systemu, dobranie odpowiednich wzmocnień anten oraz wyznaczenie wysokości zawieszenia anten na każdym z obiektów.
System wizualizacji został oparty o pakiet InTouch9.0PL w polskiej wersji językowej firmy Wonderware. Oprogramowanie wizualizacyjne monitoruje i archiwizuje pracę obiektów. W trendach historycznych podglądane zostają zmiany wartości kontrolowanych w wybranym przez obsługę okresie. System startuje samoczynnie po każdorazowym włączeniu zasilania. Koszt pracy systemu radiowego obejmuje jedynie koszt eksploatacji związany z zasilaniem sterowników urządzeń radiowych stacji dyspozytorskich. Nie jest on obciążony opłatami abonamentowymi, od ilości i czasu połączeń. Umożliwia funkcjonowanie systemu przez 24 godziny na dobę.