Klient: STOMIL Olsztyn S.A.
Lokalizacja: Olsztyn
Opis: System archiwizacji danych z pras wulkanizacyjnych opon do bazy danych i zaawansowane raportowanie produkcji (podwykonawstwo)
Data realizacji: 1997
Sterownik: Siemens Simatic S5, 34 szt.
Wizualizacja: InTouch 2 stanowiska, system operacyjny MS Windows NT 4.0, SQL Server
Funkcje systemu:
  • projekt bazy danych
  • archiwizacja danych z wulkanizacji opon
  • przygotowanie raportów zbiorczych i szczegółowych z produkcji
  • automatyczne zarzšdzanie bazš przy pomocy skryptów
  • automatyczna replikacja bazy danych na rezerwowš stację
  • automatyczne nagrywanie miesięcznych raportów na CD ROM

Opis:

Modyfikacja 34 maszyn sterowanych sterownikami Simatic S5 wraz z panelami operatorskimi oraz wizualizację procesu wykonała firma ATEMPOL. Do tego systemu dołączony został komputerowy zestaw do zbierania informacji z cyklu wulkanizacji każdej opony. Tą część aplikacji wykonała firma ABIS. System zbierania danych oparty jest na 2 komputerach z zainstalowanym programem InTouch 6.0 pracującym pod systemem MS WindowsT NT 4.0 oraz trzecim komputerem bazą danych MS SQL ServerT.

Jeden z komputerów połączony jest za pośrednictwem karty CP1314 z siecią H1 sterowników. Komputer ten został oprogramowany do bieżącego monitorowania stanu pras wulkanizacyjnych oraz do wysyłania zestawu 170 danych z jednego cyklu do bazy danych SQL przy użyciu skryptów i funkcji biblioteki SQL Access InToucha. Drugi komputer z zainstalowanym InTouchem nazywany jest komputerem raportowym. Głównym jego przeznaczeniem jest przeglądanie danych i przygotowywanie danych do raportów z produkcji na podstawie informacji zapisanych w bazie danych. Wydruk raportów zlecany jest na drukarkę kolorową, a operator oprócz zbiorczych informacji może wejść w szczegóły i na żądanie obejrzeć i wydrukować wszystkie informacje o przebiegu procesu wulkanizacji każdej opony, nazwisku operatora, numeru prasy i wielu innych charakterystycznych, niepowtarzalnych kodów i informacji dla danej opony.

Dodatkowym zadaniem systemu jest robienie automatycznego back'up bazy z komputera-serwera SQL na komputer raportowy, a następnie nagrywanie informacji z ostatniego zakończonego miesiąca na CD-ROM, którego nagrywarka jest zainstalowana w komputerze raportowym. Zadaniem operatora jest tylko włożenie nowej płytki do nagrywarki po pojawieniu się stosownego komunikatu na ekranie. Takie rozwiązanie pozwala na przechowywanie i przeglądanie parametrów wyprodukowanej.