Informacje o projekcie:

Klient: Hotel "Pod Różą"
Lokalizacja: Kraków
Tytuł projektu: Monitorowanie i sterowanie ogrzewaniem pokoi gościnnych
Rok realizacji: 1998
Sterowniki: Koyo, 5 szt.
Wizualizacja: InTouch - 1 stanowisko, system operacyjny MS Windows 3.11

Cel i zakres projektu:

W najstarszym hotelu w Krakowie, bo jak podają kroniki hotel "Pod Różą" założono na początku XIX wieku, a w którym nocowali m.in. car Aleksander I (stąd jego stara nazwa "Hotel de Russia") i F. Liszt, wprowadzono nowoczesny system automatycznego sterowania ogrzewaniem budynku.

Całość prac modernizacyjnych obejmowała: instalację pieców elektrycznych i czujników pomiaru temperatury w każdym z pokoi hotelowych i na korytarzach oraz podłączenie do systemu sterowania temperaturą. Tablice synoptyczne pozwalają na przeglądanie temperatur w całym hotelu, na poszczególnych piętrach i w każdym pokoju osobno. Funkcjonalność systemu daje każdemu klientowi hotelu możliwość wyboru temperatury jaką chciałby mieć w pomieszczeniu. Stanowisko komputerowe znajduje się w recepcji i stamtąd recepcjonistki zadają temperaturę w każdym pokoju według kilku reguł: w czasie gdy pokój jest opuszczony temperatura ustawiana jest na "zimno", w celu ogrzania pokoju ustawiana jest temperatura "gorąco" oraz płynnie w dowolnym zakresie wg. uwag gości hotelowych. Aby móc dostosować temperaturę pomieszczeń do zmieniających się warunków klimatycznych udostępniona jest możliwość ustawienia progów alarmowych na poziomach temperatur "ciepło" i "zimno", dzięki czemu kierownictwo może szybko sprawdzić czy pokoje są nie dogrzane lub niepotrzebnie ogrzewane. Oprogramowanie sterownika pozwala na ustawienie pętli histerezy dla temperatury z dokładnością do 0.1  stopnia Celsjusza. Sterowniki połączone są ze sobą łączem szeregowym RS 422, a komputer z DDE Serverem firmy PLC Direct jest urządzeniem typu "master". Aplikacja monitoruje lub steruje 425 zmiennymi analogowymi i dyskretnymi.

Instalacja ta będąca częścią systemu BMS (Building Management System) pozwala na zaoszczędzenie znacznej ilości energii potrzebnej do ogrzania dużych budynków. Według szacunków uzyskano oszczędność około 30% w sezonie 1996/1997.

Funkcje systemu:

  • monitorowanie temperatur w pokojach gościnnych
  • zadawanie temperatur
  • archiwizacja pomiarów i alarmów
  • diagnostyka łączy sieciowych
  • instrukcja obsługi w trybie "on-line"