Informacje o projekcie:

Klient: Arcom S.J.
Lokalizacja: Bochnia
Tytuł projektu: Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze
Rok realizacji: 2008
Robot: Fanuc ARC Mate 120iBe

Cel i zakres projektu:

Celem wdrożenia stanowiska spawalniczego w firmie Arcom było podnieienie wydajności produkcji.

Konstrukcja ramy oparta jest o profile stalowe 50x50x3 oraz 50x30x2. Gabaryty ramy wynoszą  2300x1200 mm. Na ramie znajduje się 68 spoin o długościach 30 lub 50 mm. Łączna długość spoiny to 3000 mm. Spoiny znajdują się zarówno na stronie wierzchniej jak i na spodzie ramy. Przed wdrożeniem robota przemysłowego normą dla spawacza było wykonanie 28 sztuk ram, pospawanych tylko na stronie wierzchniej. Do realizacji zadania wybrano robota ArcMate 120iBe firmy Fanuc, integrowanego ze spawarką PowerWave 455 firmy Lincoln Electric. Urządzenia komunikują się w sieci DeviceNet. Dzięki zastosowaniu protokołu ArcLink, wybór i konfiguracja rogramów spawania możliwe jest z poziomu konsoli do programowania robota.

Stanowisko składa się z dwóch pól pracy. Na każdym z nich znajduje się jednoosiowy obrotnik z matrycą, zaprojektowany i wykonany specjalnie dla tego zadania. W momencie kiedy robot spawa ramę na jednym polu pracy, drugie jest uzbrajane przez operatorów. Po zakończeniu procesu montażu, pracownicy wychodzą poza obszar pracy robota i przyciskiem na szafie sterowniczej potwierdzają gotowość strony do spawania.

Po zakończeniu wdrożenia, czas spawania jednej ramy z dwóch stron wynosi 335 sekund, przy czym czas jarzenia łuku to 203 sekundy. Średnia prędkość nakładania spoiny wynosi więc 0.88 m/min, a efektywny czas spawania robota wynosi 61%. Wydajność produkcji zwiększyła się dwukrotnie względem obsługi przez spawaczy.